#Kluczowe decyzje strategiczne i ich wpływ na pracowników

Drogi #CEO
Strategia firmy będzie miała wpływ na to, jak pracownicy będą reagować i pracować.

Scenariusz 1: Twoja firma jest nastawiona na wysoki wzrost sprzedaży poprzez zwiększenie wolumenu. Nie oznacza to, że faktycznie osiągniesz większy zysk na sprzedaną jednostkę. Często obniżenie sprzedaży i skupienie się na scenariuszu 3 przynosi ogólnie większe zyski. Nie wypalaj swoich pracowników, przeprowadzając ich przez kolejny rok zmian i chaosu. Ludzie mogą znieść tylko określoną ilość stresu i nadgodzin. Wielu pracowników należy do kategorii popularnie zwanej „Quite Quitting”.

Scenariusz 2: Strategia firmy koncentruje się na jakości wytwarzanych produktów oraz na ograniczeniu liczby wadliwych części i skarg klientów. Klienci płacą za jakość i terminowość dostaw, w tej właśnie kolejności. Zapewnienie jakości oznacza oczywiście zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymanie określonych standardów pracy. Oznacza to również dojrzałe zrozumienie i stosowanie zasady Andon. Tam, gdzie nie ma zasady Andon lub jest ona słabo rozumiana, żadne szkolenie w zakresie zapewniania jakości ani model biznesowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Scenariusz 3: Twoja firma koncentruje się na redukcji jednostkowych kosztów produkcji. Wymaga to kultury Kaizen ciągłego doskonalenia w każdym dziale. Od kosztów bezpośrednich, pośrednich i stałych. Kierownictwo praktykuje „Daily Management Plan – DMP”, który jest ich „planem instruktażu operatora”. Praktykują Genchi Genbutsu, wiedzą, jak trenować innych z inspiracją i zaangażowaniem, często świętują i dzielą się najlepszymi praktykami – Yokoten. W tym scenariuszu możemy najlepiej wykorzystać Hoshin kanri.

Scenariusz 4: Twoja firma koncentruje się na stabilnych dostawach leadów sprzedażowych i kontraktów od klientów. Jest to specyficzny scenariusz, w którym zespół sprzedaży lub szef sprzedaży nie zaplanował strategii wzrostu sprzedaży, stabilności i rentowności. Strategia sprzedaży musi wspierać strategię biznesową. Strategia sprzedaży musi być dobrze zaplanowana i zrealizowana w taki sposób, aby można było zobaczyć i zmierzyć efekty, od potencjalnych klientów po konwersję potencjalnych klientów na kontrakty i zyski.
Temat planowania sprzedaży i produkcji nazywany jest planowaniem sprzedaży i planowaniem operacyjnym lub S&OP. Jest to część czegoś bardzo ważnego, zwanego Heijunka, co jest rodzajem tanga między sprzedażą, zakupami i produkcją.

Oto kilka stwierdzeń, nad którymi warto się zastanowić.
„Jeśli nie zaplanujesz tego, co chcesz zmienić lub osiągnąć w tym nowym roku, inni zaprowadzą Cię tam, gdzie nie chcesz”.
„Twój umysł jest jak magnes. Jeśli myślisz pozytywnie i ustalisz plan na sukces, odniesiesz sukces. Jeśli nie masz planu ani celów, nie przyciągniesz żadnych celów ani sukcesu”.
„Jeśli przyciągasz pozytywne myśli, będziesz miał pozytywne wyniki. Jeśli przyciągniesz negatywne myśli i negatywnych ludzi, przyciągniesz więcej tego samego”.