Nawyk 11

Troska o pracowników

Nie ma zespołów osiągających słabe wyniki, są jedynie słabi liderzy

 

  • Zasadniczo istnieją dwa rodzaje przywództwa, efektywne i nieefektywne.
  • Dobrzy liderzy nie szukają wymówek, ale koncentrują się na własnych słabościach.
  • Oba są wynikiem bycia liderem zespołu i bycia częścią zespołu.

Czy Ty i twój zespół jesteście gotowi na udaną realizację planu 2023!

Co zamierzasz teraz zrobić, aby zapewnić lub przynajmniej zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu przez swój zespół w pierwszym kwartale 2023 roku?

Nawyk 11 - troska o pracowników.

Nawyk 11 jest nawykiem rozwoju zespołu i skupia się na trosce o pracowników. Możesz przypomnieć sobie moje poprzednie posty, gdzie Toyota Sensei powiedział mi: ..... 'dbaj o jakość budowy samochodu. Kiedy nie budujesz samochodu, dbaj o jakość swoich relacji z członkami zespołu'. Każdy z nich potrzebuje twojego czasu, potrzebuje twojej troski, potrzebuje wysokiej jakości relacji z tobą i każdy potrzebuje rozwoju osobistego.

Dbając o pracowników nadajesz sens i cel pracy. W Toyocie jest to nie tylko filozofia, ale tak naprawdę odnosi się do każdego człowieka, bez względu na to, kiedy się urodził, gdzie się urodził i gdzie pracuje lub się uczy.

 

 

Troska o innego człowieka jest bezpośrednim potomkiem naszej potrzeby okazywania innym dobroci i współczucia. Jeśli w swoim kalendarzu nie masz czasu na systematyczną troskę o swoich pracowników, szczerze mówiąc, nie wykonujesz swojej pracy jako lider.

Nawyk 11 – troska o pracowników w języku japońskim nazywa się Mendoumi (czasami pisana mendomi). Zgodnie z 16 Nawykami Liderów Lean, Mendoumi jest absolutnie niezbędna dla sukcesu każdego lidera w prowadzeniu zespołu.

Być może widziałeś, jak inżynier lub księgowy awansował na wyższe stanowisko kierownicze i zauważyłeś, jak bardzo się denerwują, niepokoją i zaczynają krytykować i krzyczeć na swoich współpracowników. Cóż, jest to niestety brak treningu i rozwoju ze strony organizacji. Faktycznie, jest to porażka ze strony kierownictwa wobec tej osoby i zespołu, że tego typu zachowania są tak powszechne w pracy.

Zetknąłem się z setkami, jeśli nie tysiącami przypadków, w których ktoś awansował z pracy technicznej na stanowisko kierownika zespołu i osoba ta niestety zderzyła się z murem. Pamiętajmy, że łatwiej jest zbudować silnik samochodowy, robota, urządzenie mechaniczne, przetwarzać mięso, tworzyć kształty z aluminium lub cokolwiek innego, niż zarządzać ludźmi. A przecież tak często zdarza się, że inżynierowie, handlowcy, księgowi, pracownicy administracji awansują i nie mają żadnego wsparcia w zarządzaniu „ludźmi”.

Materiały przewodnie dotyczące Nawyku 11 czyli troski o pracowników, mendoumi są bardzo rzadko dostarczane przez większość organizacji. Nawyk 11 zawiera 8 głównych tematów, które mogą być nauczane w stosunkowo krótkim czasie. Kluczowe znaczenie ma OJD – On the Job Development of mendoumi wspierany przez odpowiedni coaching lub mentoring, w zależności od stażu zarządzania.

  • Jako lider krzycz mniej, ucz się, słuchaj i motywuj.
  • Lojalność wobec słabszych, wolniejszych członków zespołu jest błędem, który może narazić cię na koszty całej zmiany.
  • Czasem można zaakceptować brak umiejętności i doświadczenia, ale nigdy nie można zaakceptować braku zaangażowania i zachowania swojego zespołu. Dotyczy to również Ciebie.
  • Błędna lojalność wobec słabszych członków zespołu prowadzi do tego, że 50% pracy jest generowane przez 20% zespołu. Czy jest to powszechne w twojej organizacji?
  • Jaki typ lidera akceptuje słabszych pracowników?- typ słabego lidera!
  • Uważajcie na wampiry i węże w zespole.
  • Są tam zawsze, tak jak osły, mrówki i pszczoły.
  • Czy jesteś przywódcą pszczół, czy też przywódcą węży?
  • Okazuj szacunek, buduj zaufanie i okazuj troskę – mendomi każdego dnia.
  • Nie ważne jest na co się zgadzasz, ale co tolerujesz jako lider.
  • Akceptacja czegokolwiek poniżej pożądanego celu prowadzi do normy.

Być może zrobiłeś już swój biznesplan, Hoshin Kanri, budżet, ale czy posiadasz niezawodny zespół aby wejść z nim w 2021 rok? Zaznaczę tu, że Twój niezawodny zespół potrzebuje lidera ludzi i członka zespołu jednocześnie.

  • Czy twój styl przywództwa jest nieomylny. Oczywiście, że nie powiesz nie. Ale ile razy oceniałeś wczoraj innych?
  • Nie ma słabych zespołów, tylko są słabi liderzy. Tak, wiem, że nikt nie chce być postrzegany jako słaby.
  • Słaby lider to tyran, mściwy, złośliwy i niegrzeczny. Rozkazuje, krzyczy, złości się i myśli, że wie najlepiej.
  • Zespoły osiągające słabe wyniki chcą być zespołem odnoszącym sukcesy i każdego dnia marzą o dobrym liderze.
  • Pamiętaj o tym, że w głębi serca wybaczą Ci również niewłaściwe zachowanie (Nawyk 5 – Nawyk identyfikowania działań nie wnoszących wartości dodanej, który obejmuje niewłaściwe zachowanie nie tylko w procesach).
  • Oni albo nie wiedzą jak osiągnąć sukces, albo potrzebują motywacji i zachęty.

Właściwe nawyki przywódcze pozwalają zespołowi na samowystarczalność bez lidera, nawet jeśli z innych powodów musi on zrezygnować lub odejść na bok – zespół kontynuuje swoją działalność.

Liderzy muszą zmierzyć się z brutalnymi faktami i dokonać głębokiej oceny nie tylko własnego zespołu ale i siebie samych. Jest to najtrudniejsza rzecz dla każdego lidera, patrzeć na swoje słabe wyniki z otwartością, pokorą i przejrzystością (najlepiej pozyskać trenera lub mentora, który może wesprzeć Cię na kolejnym poziomie przywództwa).

  • Czy twój styl przywództwa jest ochronny jak jeż czy jak walczący bull-terrier? – Bądź pewien kim jesteś!
  • Czy kierujesz się tylko swoją pozycją, siłą, premią i innymi atutami firmy?
  • Czy masz mnóstwo wymówek?
  • Czy zrzucasz winę na innych?
  • Czy jesteś przekonany, że twój sposób myślenia jest poprawny i że to innych trzeba zmienić. Kłócisz się, że za takie pieniądze dostajesz gorszych ludzi, i że drugi zespół osiągnął lepsze wyniki, bo ma lepszych pracowników?
  • Czy robisz dużo nadgodzin w pracy? Jeśli odpowiedziałeś tak, to jest gorzej niż myślałem!

 

Czy twój zespół skupia się na bólu i rozczarowaniu, frustracji i dyskomforcie, ponieważ nie osiąga wyników. Czy wiesz dlaczego tak się czują, to dlatego, że jesteś kiepskim liderem.

Czy twój zespół ma mentalność zwycięzcy? Jeśli nie, to zmień lidera lub naucz się odpowiednich umiejętności przywódczych.

Zaakceptuj porażkę, przyjmij na siebie rolę lidera, i nie miej sobie tego za złe, ani nie mścij się na innych. Uwierz w zwycięstwo i zmotywuj drużynę, oni czekają na ciebie. Miej wiarę w czynienie dobra i wygraną.

  • Wyznaczaj nowe, wyższe standardy dla siebie i innych.
  • Dobre przywództwo jest zaraźliwe.
  • Zespołowe dobre wyniki stają się nawykiem.
  • Niemożliwe staje się możliwe do zrealizowania, jeśli tylko masz dobrego lidera.

Potraktuj każdą porażkę lub problem z pokorą i wykorzystaj go jako okazję do nauki.

Porażka lub sukces Twojego zespołu zależy wyłącznie od samego zespołu i jego lidera, który jest zarówno jego liderem jak i członkiem. To jest Twój plan na 2021!

Powyższe kluczowe punkty to krótki zbiór moich doświadczeń w ponad 30 różnych branżach obejmujących ponad 350 organizacji w kilku krajach z Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii i kilku państw w USA. Przesłanie jest następujące: najpierw zacznijcie od siebie, a następnie zacznijcie pracować nad kierowaniem innymi. Nadchodzący rok 2021 będzie testem dla nas wszystkich.

Co robisz, gdy maszyna nie działa zgodnie z wymaganą specyfikacją?

Naprawiasz ją!

Co robisz, jeśli Twój kierownik nie pracuje zgodnie z oczekiwaniami?

Zbuduj swoją organizację, pozwalając swoim pracownikom skupić się na uporządkowanym rozwiązywaniu problemów.

W przypadku tego biznesu, wsparcie pochodziło z programu “16 Nawyków Liderów Lean”.

Mam nadzieję, że to studium przypadku pokazało, jak ten system działa i dlaczego tak się dzieje.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej, proszę o kontakt: mark.forkun@llw-institite.com.