Klient & Branża
Wytłaczanie, anodowanie i malowanie proszkowe profili aluminiowych. Znaczący lider rynku w Europie, skoncentrowany na rozwoju, marketingu i dystrybucji wysokiej jakości systemów aluminiowych do okien, drzwi, elementów przesuwnych, ścian osłonowych, systemów dachowych.
Wielkość Zakładu w studium przypadku
380 pracowników w lakierni proszkowej i magazynie, łącznie 780 zatrudnionych. Obiekt produkcyjno-magazynowy o powierzchni 220 m2 , zdolny do wytworzenia 12 m2 miesięcznie tylko profili aluminiowych malowanych proszkowo.
Wyzwanie: Projekt nr 2
Zwiększenie efektywności i skuteczności zespołów Sprzedaży i Planowania Operacyjnego – S&OP, tak aby zwiększyć realizację zdolności produkcyjnych o 33%, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości, zmniejszeniu liczby nadgodzin o 50%, poprawie poziomu obsługi serwisowej oraz zwiększeniu samodzielności i zaangażowania pracowników.
Rozmiar problemu
Obecna średnia miesięczna produkcja powłok proszkowych na poziomie 9.000 m2. Docelowo 12.000 m2 miesięcznie, co stanowi wzrost o 33%. Zmniejszenie liczby godzin nadliczbowych o 50%, co pozwoli firmie zaoszczędzić ponad 125 tys. euro rocznie.
Należy dopilnować, aby cała zaplanowana konserwacja maszyn i linii była prowadzona zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Należy poprawić poziom jakości produkcji oraz realizację zamówień klientów na czas, z 94% do 97%.
Termin realizacji projektu: 9 miesięcy dla 80% wszystkich celów do osiągnięcia, w sumie 14 miesięcy dla pełnej realizacji celu.
Program doskonalenia Lean Safety Improvement prowadzony równolegle z omawianym projektem.
Skutki problemu
Stopa zwrotu z inwestycji w maszyny i urządzenia wynosi obecnie 87% oczekiwanego poziomu. Produkcja farb proszkowych waha się między 6.000 a 9.800 m2 miesięcznie. Planowana konserwacja maszyn i linii produkcyjnych zrealizowana w 30% zgodnie z harmonogramem.
Preferencje/skoki zamówień klientów wykraczające poza plan produkcji odbywają się regularnie. Nieefektywne planowanie produkcji z wieloma zmianami w planie produkcji na każdej zmianie.
Frustracja, brak pracy zespołowej i poczucie winy panujące w zespole S&OP. Bez odpowiedniej kultury organizacyjnej w pracy, poziom motywacji kluczowych pracowników jest niski. Zdemotywowani pracownicy prowadzą do nieoptymalnej pracy i większej rotacji pracowników.
Metodologia Przywództwa Lean zastosowana do zarządzania wyzwaniami
2 Kluczowe nawyki zaangażowane w to zadanie
Jak zapewne można sobie wyobrazić, czytając cele tego projektu, zadanie to nie było łatwe dla nikogo. Powinniśmy mieć świadomość, że ten konkretny zakład i jego kierownictwo pracowało nad Programem Ciągłego Doskonalenia już od ponad dwóch lat, osiągając doskonałe wyniki na wcześniejszych projektach doskonalenia.
Zadanie to stanowiło również sprawdzian ich samodzielności, co jest szczególnie trudne, ponieważ wiązało się z pracą z kilkoma działami. Ze względów politycznych nie wybrano metodologii Obeya do prowadzenia tak złożonych projektów. Zamiast tego, zespół zarządzający zdecydował, że będzie prowadził ten projekt przy użyciu obecnie dobrze przetestowanej i sprawdzonej metody A3.
Wydarzenia konsultingowe, coachingowe, doradcze i warsztatowe były bardziej ukierunkowane na czwarty poziom zarządzania wysoko (rozwiniętymi) zaangażowanymi i samowystarczalnymi zespołami zgodnie z modelem K. Blancharda Situational Leadership II.
Moja rola była pomiędzy S3- Wsparcie i S4- Delegowaniem. Zgodnie z praktyką Toyoty, delegowanie na tym etapie było bardziej skoncentrowane na 'uzgadnianiu' zadań, niż tradycyjne podejście do zwykłego delegowania.
Zatem który z 16 Nawyków był najbardziej istotny dla tego zadania z mojej perspektywy jako Sensei dla zespołu zarządzającego? Dla celów tego artykułu skupię się na 2 z 16 Nawyków Liderów Lean. Nawyki 2 i 3, odnoszą się do rozwoju osobistego każdego z dyrektorów i menedżerów w zespole projektowym.
Wyniki Projektu
Program "16 Nawyków Liderów Lean w Ciągłym Doskonaleniu" obejmował kilka projektów w trzech Zakładach w okresie 4 lat. Wyzwaniu temu przypisano metodologię Projektu A3 i zostało ono zrealizowane wcześniej niż ramy czasowe podane w pierwotnych celach.
Bardzo często przyczyną dysfunkcji zespołu S&OP nie jest proces, ale zachowanie jednostek i zespołu. Projekt S&OP ma na celu dostarczenie firmie wartości finansowej. Realizacja tego projektu pozwoli zaoszczędzić niepotrzebne procesy i zachowania, przyniesie nowe przychody i poprawi wydajność aż do wzrostu OEE.
Mówimy więc o wielu milionach euro, czyli 10% rocznej sprzedaży, tylko na początek. Później przyniesie to redukcję OPEX i wzrost EBITDA o 5%, zwiększając wartość biznesu o ponad 50 mln euro w ciągu najbliższych dwóch lat.
Oto niektóre z najważniejszych wyników operacyjnych tego projektu.
1. Dla porównania, liczba nadgodzin zmniejszyła się o 27,5% w ciągu pierwszych czterech miesięcy trwania projektu.
2. Ogólna dostępność maszyn wzrosła od 13,1% do 89,6% w ciągu pierwszych czterech miesięcy projektu.
3. Planowana konserwacja i serwis maszyn i linii produkcyjnych została zrealizowana zgodnie z harmonogramem z tablic zarządzania wizualnego, w ciągu sześciu miesięcy od daty rozpoczęcia projektu.
4. Zmiany w planie produkcji zmniejszyły się ze średnio 8% na zmianę do 2 na dzień (trzy zmiany na dobę).
5. Przed rozpoczęciem projektu, około 8% planowanej miesięcznej produkcji osiągnęło 12 tyś. m² pokrycia profili aluminiowych. Do 6 miesiąca realizacji projektu, 45% planowanej produkcji osiągnęło 12 tyś, m² powierzchni docelowej.
6. Wprowadzono wiele dodatkowych usprawnień w funkcjonowaniu zakładu. Niezwykłe było obserwowanie, w jaki sposób operacje i zarządzanie były w stanie strategicznie zająć się trzema kategoriami marnotrawstw, a mianowicie muda, muri i mura.
To właśnie wtedy, gdy kierownictwo zajmuje się marnotrawstwami - muri i mura, a członkowie hali operacyjnej zajmują się eliminowaniem marnotrawstwa - muda, wiesz, że w końcu masz zespół zajmujący się procesem i zachowaniem, zgodnie z ich rolą.
Ogólne przemyślenia
Kierownictwo wyższego szczebla ma wiele konkurencyjnych oczekiwań i wyzwań. Ale to tylko pretekst, aby powiedzieć, że jestem zbyt ważny i zajęty, nie zawracajcie mi głowy waszymi metodami. Ale poczekaj i daj sobie chwilę. Może warto zastanowić się nad tą płynącą wypowiedzią:
„Aby rozwiązać problem biznesowy, lub jakiś problem związany z procesem, zanim zrobisz cokolwiek innego, poszukaj przyczyn źródłowych z perspektywy behawioralnej, zwracając szczególną uwagę na swój udział w całym schemacie rzeczy”.
Zbuduj swoją organizację, pozwalając swoim pracownikom skupić się na strukturalnym rozwiązywaniu problemów.
Toyota koncentruje się na „Rozwijaniu ludzi poprzez rozwiązywanie problemów”, z dużą liczbą mechanizmów wsparcia wokół słowa „WSPARCIE”.
W przypadku tego zakładu, wsparcie pochodziło z 16 Nawyków.
Mam nadzieję, że to studium przypadku pokazało, jak działa ten system i dlaczego tak się dzieje.
Jeśli masz pytania to napisz do mnie: mark.forkun@llw-institite.com