#Typ Pracownika: Wąż

Drogi #CEO
Pracownic Węże zatruwają kulturę organizacyjną i wyniki.

Każdy z nas ma w sobie wężowy charakter, to nasza wola czy i jak go wykorzystamy. Kim są Węże w Twojej organizacji i jak je znaleźć?
Typowe cechy, atrybuty i zachowania:

Wartości:
Pracownicy Węże są sprytni i jeśli znajdą się na wyższych stanowiskach kierowniczych, to koniec z każdym budowaniem kultury organizacyjnej wokół szacunku, zaufania i wyników biznesowych.
Pracownicy Węży patrzą ci w oczy, nie poruszając przy tym mięśniami twarzy. Jeśli się uśmiechają, oznacza to, że jad jest gotowy. Wbiją ci nóż w plecy, kiedy nie będziesz patrzył.

Kompetencje:
Są kompetentni w jakimś konkretnym aspekcie swojej pracy, ale często stanowisko, które zajmują wymaga od nich znacznie większych kompetencji niż te, które kiedykolwiek będą posiadać. Aby to ukryć, będą roztaczać wokół siebie aurę arogancji i zimnego autorytetu. Będą źle delegować zadania i szukać winy w innych, gdy coś pójdzie nie tak.

Uzupełnienie:
Ta grupa zazwyczaj prezentuje 10% siły roboczej i wnosi 10% wartości. Innymi słowy, stanowią mniejszość w organizacji, a ich wartość dodana jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb organizacji. Węże można znaleźć wszędzie w trawie, na poziomie operacyjnym przynoszą zaangażowanie i niezadowolenie. Na wyższych szczeblach zarządzania rodzą złośliwość i mierne wyniki organizacyjne. Deming za pomocą swoich siedmiu „grzechów głównych” ostrzegał przed tego typu interesariuszami.