#Trylogia lean i planowanie produkcji

Drogi #CEO
Co wspólnego mają ze sobą trylogia lean i planowanie produkcji? 

👉Skupię się tylko na wszechobecnej i niedocenianej roli Sprzedaży i Planowania Operacyjnego i jak to się ma do trójstronnej relacji między #udziałowcami#pracownikami i #klientami.

Podczas #strategii#wzrostu#przedsiębiorstwa, gdzie używasz transformacji lean jako filozofii dowodzenia, wspieranej przez Twojego #hoshin & #kanri do #realizacji#wizji#wartości i #celów, będziesz chciał mieć podejście wygrana-wygrana.

Oznacza to, że #leadership musi precyzyjnie zrównoważyć potrzeby wszystkich trzech #interesariuszy. Żadna strona nie może być przedkładana nad inne.
Jasne, że są jeszcze inni interesariusze, ale pozwólcie, że skupię się tylko na przykładzie tej trójcy.

Pozwolę sobie też wprowadzić dwa fundamentalne warunki sukcesu, osadzone w #tps, które i tak zawsze powinieneś stosować w każdym programie doskonalenia typu lean #kaizen. Są to:
🔸#bezpieczeństwo#jakość#dostawy i #koszty, zwykle zapisywane jako SQDC i to w tej konkretnej kolejności. (Patrz poprzednie posty na ten temat) oraz
🔸Postęp w biznesie poprzez rozwój ludzi w identyfikacji działań bezwartościowych i rozwiązywania problemów jako nadrzędną zasadę do ciągłego doskonalenia.

Dwa ostatnie punkty są na tyle fundamentalne dla wszystkiego, co możemy sobie wyobrazić jako lean, że należy je dogłębnie zbadać i zrozumieć.

➡️Nasz zespół planowania powinien być niezależnym i nadrzędnym #przewodnikiem działów sprzedaży, produkcji i zakupów.
➡️Może powinienem powiedzieć, że główny planista jest #protagonistą, wiodącą postacią w tym wszystkim, pewnie zapytasz dlaczego? Oto niektóre z moich argumentów:
➡️Planowanie musi zapewnić terminową i dokładną synchronizację dobrze ustalonego harmonogramu dostaw od działu sprzedaży, defacto od #klientów,
➡️ #materiały i #części muszą być dostępne dla produkcji #leadtimes, klient #czas taktu, #process#cycletime znane, jak również maszyny, pojemność linii i sformułowana dostępność.
➡️ Nasz bohater #S&OP musi zadbać o to, aby pracownicy nie cierpieli na problemy związane z bezpieczeństwem (S) z powodu przeciążenia pracą #muri
➡️ klienci otrzymują zamówienia odpowiedniej jakości (Q), a następnie jako trzeci czynnik otrzymują je na czas (D).

Wreszcie ostatni w kolejce jest Koszt (C) czyli takie rzeczy jak zarządzamy #nadgodzinami#obrotem zapasów, #zyskiem operacyjnym. Wreszcie #ebitda , żeby wymienić tu tylko kilka KPI.

Jasne, że nasz Protagonista Planista nie jest sam, ale podkreślam tylko jedną kwestię, Planowanie to #nauka oparta na #faktach, często planowanie traktowane jest jako #abstrakcyjna#forma sztuki. Rzadko odzwierciedlającą rzeczywistość na #genba.

Twoja trylogia lean zależy od wielu czynników, jednym z nich jest Twój Strategiczny Planista S&OP.

Ten artykuł został zainspirowany książką Marka DeLuzio #flatlined 'Współpracowałem z ponad 240 CEO’- obowiązkowa lektura dla wszystkich CEO 🎯