#Pomiary operacyjne

Drogi #CEO
Jakie typowe pomiary operacyjne mógłbyś stworzyć z liderami zespołów, planistami i kierownikami?

Załóżmy, że koncentrujemy się na produkcji w zakresie np. oprzyrządowania, lakierni, pras, przygotowania przedprodukcyjnego, montażu.
👀 Polecam stworzenie na białej tablicy, dla codziennej zmiany lub / i spotkań produkcyjnych, z zespołem operacyjnym, następujące metryki, które mogą być kolejno przekształcone, na tydzień lub miesiąc na podstawie KPI, które będą oczywiście odnosić się do KPI na wyższym poziomie w organizacji. Jest to proces uczenia się, nie ma potrzeby, aby zrobić wszystkie metryki za jednym zamachem. PDCA.
💪 Planowana i rzeczywista produkcja (sztuki, samochody, zamówienia….) dla każdej zmiany.
💪 Liczba i nieplanowany całkowity czas przestoju dla każdej zmiany.
💪 Liczba przeróbek i # defektów jakościowych, oczywiście nie planowanych.
💪 Liczba planowanych do faktycznych #smed i całkowity czas dla SMED dla każdej zmiany.
💪Liczba planowanych do rzeczywistych pracowników, którzy uczestniczyli w zmianie, z informacją o liczbie urlopów i liczbie zwolnień lekarskich.
💪Liczba pracowników, którzy robili nadgodziny i całkowita liczba nadgodzin.
💪#standardowa praca #WIP w stosunku do rzeczywistego na początku i końcu każdej zmiany.
💪Liczba #andon (na osobnej tablicy) charakter i rozwiązywanie problemów, może obejmować #kaizeny.
💪 Liczba opóźnionych zleceń i całkowity ich czas.
💪Planowane przestoje na konserwację i faktyczne przestoje, z podanymi czasami.
💪 Liczba problemów z bezpieczeństwem z całym ciągiem metryk. Najpoważniejszą z nich są oczywiście wypadki. Uwaga! firmy, które zgłaszają liczbę dni bez wypadków lub incydentów, to poważny wypadek sam w sobie. Jest to fałsz. Chcesz przecież, aby pracownicy mieli czujne oko, aby zauważać niedoszłe wypadki i incydenty, a nie je ukrywać.
💪Liczba brakujących pozycji dla surowców lub opóźnionych dostaw.

🍒 W ten sposób masz SQDC pokryte mniej lub bardziej.

👀 Proszę pamiętaj, #efektywność każdego lidera to upewnienie się, że kolejność S, Q, D i wreszcie C jest zachowana.
Nigdy w żadnej innej kolejności.
S- #bezpieczeństwo jest dla naszych pracowników zawsze najważniejsze 
Q- #jakość jest dla klienta musi być następna. Często widziałem, jak firmy wypychają produkt za drzwi tylko po to, aby dotrzymać terminu i narazić na szwank jakość!
D – #dostawa jest dla klienta i jest zawsze na kolejnym miejscu po jakości. Nie znam klienta, który wolałby mieć dostawę na czas, ale z przymknięciem oka na jakość.
C – to koszt i to jest biznes. Zawsze na ostatnim miejscu. Słyszałem, jak liderzy mówili, że nie, zawsze musimy osiągać zysk i marże, a wszystkim powyższym zajmujemy się jednocześnie. Duży błąd. Więc zadaję jedno pytanie, czy macie nadgodziny? hmm tak! Więc dlaczego macie nadgodziny? hmm, żeby sprostać zamówieniu! a czy to zmniejsza waszą marżę? 😯

Zawsze tworzę liczby z ludźmi, bo to co się dzieje na górze, jest wynikiem procesu i zachowań wobec pracowników tam na dole.