#Dokumentacja standardów

Drogi #CEO Czy dokumentujesz swoje standardy?

👀 Czytając posty dotyczące lean, odnoszę wrażenie, że jeśli proces nie jest udokumentowany, to nie ma standardu i grozi to bardzo bolesnym upadkiem.
💪 Nie zrozumcie mnie źle, jestem za dokumentowaniem standardów, szczególnie po wydarzeniu kaizen, jeśli są one stosowane w praktyce i przynoszą rzeczywistą wartość.
💪 Nie pytam klientów, czy dokumentują standardy, tylko idę do nich, sprawdzam, czy to robią, a następnie oceniam, czy udokumentowany standard jest dla nich odpowiednim czasem i miejscem.
💪 Większość organizacji działa w oparciu o #processmemory i nie ma w tym nic złego, do pewnego momentu.
💪 Nawet Toyota nie dokumentuje wszystkich swoich procesów.
💪Ale trzeba wiedzieć, co i dlaczego należy dokumentować jako standardową pracę.
💪 Jasne udokumentowanie standardu wyznacza punkt odniesienia dla #SQDC
💪Dokumentowanie procesu, aby istniał standard, chroni know-how w firmie, gdy pracownik odchodzi.
💪 W środowisku ekspertów lean panuje moda na domaganie się standardów dokumentowania, szczególnie pracy operatorów.

Ok, ale równie ważne, a moim zdaniem może nawet ważniejsze jest to;
🍒 standardowa praca lidera
🍒 minimalna rola zawodowa – MJR przełożonych, jak również
🍒 zarządzanie i przywództwo (to jest w twoim trójkącie #hoshinkanri i roli zawodowej)

👀 Widzicie, jeśli łańcuch dowodzenia robi to, co powinien robić, czyli spędza czas na genba i #genchigenbutsu i #coaching, a nie na spotkaniach i przy biurkach z komputerami, wasza zależność od nadmiernego dokumentowania procesów zgodnie ze standardami nie jest tak krytyczna.

💪 Zasada 1: Dokumentuj proces tam, gdzie SQDC jest potrzebne jako polityka i gdzie expediency nie jest pożądane.
💪 Reguła 2: Namów kierownictwo do standaryzacji ról zawodowych, to przynosi większą standaryzację niż jakikolwiek udokumentowany podręcznik.
💪 Zasada 3: Zastosuj #visualmanagement reporting w Genba dla SQDC najlepiej przez operatorów, to pokaże, czy standard jest ok czy nie.
💪 Świetnie, że konsultant pyta o udokumentowane standardy, ale jeszcze lepiej, jeśli jest na tyle doświadczony, że potrafi wesprzeć klienta w poprawie wyników i zaangażowaniu pracowników bez potrzeby standaryzacji tylko dla samej potrzeby.

👀 #processmemory istnieje we wszystkich organizacjach, #standardwork #documentworkprocess również, ale skup się na tym, aby kierownictwo i liderzy wprowadzili pewne standardy do swojej pracy. Jeśli tak zrobicie, prześcigniecie konkurencję.
#fullmanprocess i jego najlepszy przykład jest w książce 'The Balance Of Excellence’ strona 241, takt time jest używany do alokacji zasobów, a nie tylko do dostarczania na czas w Toyocie.
Rola kierownictwa polega na zapewnieniu, aby kierunek i prędkość ciągłego doskonalenia zmierzały we właściwą stronę zarówno koła biznesu, jak i koła rozwoju.
Oznacza to, że kierownictwo i liderzy muszą być tam, gdzie toczy się akcja.

Wyjęte z listu byłego szefa zakładów Toyoty, z grubsza rzecz biorąc!