#Czy Twój Dział Zakupów 'zamraża’ Ci pieniądze?

Drogi #CEO
Jak oceniasz wydajność swojego zespołu ds. zakupów?
Kluczowe punkty do rozważenia:

 1. Nigdy nie wyznaczaj jako KPI uzyskania rabatu od dostawcy, chyba że;
 2. Jest to bezpośrednio związane z poprawą rotacji zapasów.
 3. Zamówienia na produkcję powyżej jednego do dwóch miesięcy prawie na pewno „zamrażają” przepływy pieniężne, lub wręcz wyrzucają je w błoto.
 4. Nie jest dobrym zarządzaniem kupowanie większej ilości zapasów niż można zużyć w ciągu jednego miesiąca. Jak wygląda cykl biznesowy od zamówienia do dostawy?
 5. W niektórych firmach rotacja zapasów jest rozsądna lub dobra, jeśli wynosi mniej niż 2 dni.
 6. Należy dążyć do poprawy wskaźnika rotacji zapasów – ITO w odniesieniu do potrzeb produkcyjnych.
 7. Należy odróżnić zapasy bezpieczeństwa, zapasy z długim terminem zamawiania, zapasy buforowe i zapasy normalne.
 8. Systemy Kanban to świetna metoda zarządzania zapasami. Korzystanie z systemu kanban jest pewną formą potwierdzenia, że nie udało ci się skupić i osiągnąć systemu przepływu pracy. Kontynuuj dostosowywanie systemu kanban do swoich potrzeb.
 9. Skoncentruj się na terminowych dostawach. Zajmuj się brakującymi elementami i wadliwymi zapasami tak szybko, jak to możliwe.
 10. Upewnij się, że jeśli dział badawczo-rozwojowy i projektowy wprowadzają zmiany w produkcie, są one również w zespole odpowiedzialnym za wykorzystanie bieżących materiałów w magazynie, dobre 3S, utrzymanie porządku jest obowiązkiem każdego.
 11. Twoja praca w toku między procesami lub zakładami produkcyjnymi jest również marnowana. Upewnij się, że pracujesz nad przejściem od ciągnięcia do przepływu, ale nigdy pchania.
 12. Jeśli masz nadmierne zapasy części i surowców, które musisz teraz zużyć, zadaj następujące pytanie dyrektorowi finansowemu, kierownikowi zakładu i kierownikowi ds. zakupów: Kiedy ustalono KPI i przeszkolono ludzi w zakresie podstawowych zasad dobrego systemu zarządzania zakupami? Jeśli tego nie zrobiłeś, nie obwiniaj zespołu ds. zakupów za zaistniałą sytuację.