#Dlaczego lean culture?

Drogi #CEO
Dlaczego warto budować lean culture?

„Twoim zadaniem jest dostarczenie programu, który zbuduje zaangażowanie pracowników i samodzielność, jak również ich zdolność do rozwiązywania problemów, to jest Twoje zadanie z zespołem. Czego innego można oczekiwać od naszych 12 tysięcy członków?”. To były słowa, które usłyszałem od dyrektora generalnego firmy.

Przez następne 4,5 roku, pracując z działem produkcji i rozwoju, szkoliliśmy, coachingowaliśmy i prowadziliśmy liderów zespołów i grup, kierowników sekcji i działów w budowaniu nawyków i zasad osiągania tych celów.
18 lat później ta sama firma powtarza ten proces co roku, dlaczego?
Ponieważ ciągłe doskonalenie w rozwijaniu ludzi w celu osiągania światowej klasy wyników jest tak samo istotne dziś, jak było wczoraj i będzie jutro. Kiedy w 2008 r. nastąpiło załamanie gospodarcze, zwiększyliśmy rozwój pracowników, zwiększyliśmy liczbę projektów kaizen. Nikogo nie zwolniliśmy. Pozostali producenci samochodów składali wnioski o chapter11 . Nasze marże zysku były tak duże, że mogliśmy przetrwać kryzys na stojąco.

Plany strategiczne na lata 2023-2025 na pewno są teraz w waszej agendzie, wkrótce po sezonie wakacyjnym, strategie rozmieszczenia, modele hoshin kanri będą musiały zostać zbalansowane.

Zastanów się nad tym jednym pytaniem: Czy skupiasz się tylko na wynikach biznesowych, celach, zadaniach i KPI, czy też równie mocno koncentrujesz się na tym, jak. W jaki sposób te wyniki będą osiągane?
Jeśli chcesz, aby Twoje wyniki były trwałe, jeśli chcesz przełamać barierę wydajności i pokonać konkurencję, jeśli zależy Ci na tym, aby wszyscy Twoi pracownicy mieli poczucie sensu i celu w pracy, to dostarczanie wyników biznesowych poprzez rozwój ludzi, w ramach kultury organizacyjnej lean, jest sprawdzonym sposobem.

I jeszcze jedna uwaga: nie koncentrując się na modelu ramowym toyota two wheel, nie osiągniesz takich wyników, jakie mógłbyś osiągnąć. Nie oznacza to, że powinniście kopiować Toyotę, ale zrozumienie i zastosowanie modelu dwóch kółek dotyczy każdej organizacji we wszystkich sektorach, zarówno prywatnych, jak i publicznych, co oznacza, że jeśli nie ma go w waszej strategii na rok 2023, możecie być pewni, że nie osiągniecie zadowalających wyników.

Czy rok 2023 będzie polegał na zarządzaniu mediocrity, czy na zarządzaniu znaczeniem i celem z niesamowitymi rezultatami?
Nie ma magicznej pigułki, nie ma magicznej kuli, nie ma magicznej różdżki. Wyobraź sobie, że stoisz na rozdrożu i musisz podjąć historyczną decyzję w swojej kadencji jako kapitan tego statku.
Planując strategiczny drogowy plan działania, musisz stworzyć w sobie kulturę organizacyjną opartą na lean, która dzięki zastosowaniu dwóch kółek przekroczy Twoje oczekiwania na rok 2023 i kolejne lata. Wszystko zaczyna się od Twojej decyzji podjętej w tym momencie, kiedy stoisz na rozdrożu drogi do 2023 roku, czyli teraz.