#NO HANSEI NO KAIZEN

Drogi #CEO
Hansei – trochę krytycznego myślenia na swój temat.

Bez HANSEI nie ma KAIZEN, ponieważ KAIZEN musi zacząć się od autorefleksji nad stanem obecnym, aby stan przyszły był wart zmiany na lepsze. To zazwyczaj oznacza rozpoczęcie zmian od siebie.

Popraw swoją samoświadomość, ponieważ to z pewnością wpłynie na Twoje myśli, a tym samym na Twoje działania.

Bycie dobrym człowiekiem, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie lub przewodzenie ludziom, oznacza w efekcie, że potrzebujesz regularnego czasu wysokiej jakości, aby wyłączyć wszystkie rozpraszacze i skupić się na sobie.

Przewiń film z tego, co zrobiłeś i powiedziałeś w ciągu dnia. Poproś swojego partnera / partnerkę, aby obserwował Cię przez cały dzień, a następnie wspólnie przejrzyjcie cały film i zróbcie kilka szczerych refleksji. 

Zapisanie swoich myśli i refleksji może rozjaśnić twoje myślenie. Co widzisz w wierszach, które zapisałeś? Co zamierzasz z tym zrobić na przyszłość?

W kontekście biznesowym sprzedano nam pomysł, aby mówić tak dużo o jakości dla klientów, ale pomijamy mówienie o naszej jakości w zarządzaniu i kierowaniu innymi.

Film, do którego się odnoszę, to tak naprawdę Twoje nagranie własnej Genby. Idź do filmu popatrz na to co zrobiłeś i powiedziałeś na Genbie, zapytaj, zrozum, znajdź prawdziwe motywy tego wszystkiego. Tak, wykonaj Genchi Genbutsu na sobie, w faktycznym miejscu i faktycznej rzeczy, jak powiedziałby mój Sensei.

Dobry przywódca powinien praktykować Hansei przynajmniej raz dziennie. Niektórzy z największych liderów, którzy pozostawili swój wzór dla ludzkości, praktykowali go regularnie, niektórzy nawet pięć razy dziennie, wielu wspaniałych ludzi robi to do dziś.

Wielu pisarzy, konsultantów i mówców zajmujących się ciągłym doskonaleniem, zachwyca się ideą Hansei, podczas gdy w rzeczywistości autorefleksja była powszechna w naszej zachodniej kulturze judeochrześcijańskiej od wieków.

Zaskakuje mnie to, w jaki sposób japoński Sensei może mówić o Hansei, i jak wykształceni inteligentni doświadczeni ludzie w biznesie, nawet ludzie z Zachodu z Toyoty, są w podziwie dla jego mądrości.

Uczyń autorefleksję swoim nawykiem numer jeden.

Bez uczciwej i szczerej autorefleksji nie ma nauki, nie ma doskonalenia, nie ma kaizen.