#Hoshin Kanri – na czym polega?

Drogi #CEO
Na czym polega uzgadnianie, ustalanie i zarządzanie naszym kierunkiem na rok 2024 i kolejne lata, innymi słowy Hoshin Kanri?

Jak uzgadniamy i zarządzamy długoterminowymi celami z codziennymi operacjami?

Hoshin Kanri nie jest modnym substytutem zarządzania przez cele MBO. Hoshin Kanri polega na uzgodnieniu, gdzie chcemy być i jak chcemy podróżować po naszej mapie drogowej.

Tutaj konieczne jest 'tęczowe’ podejście.
Istnieje kilka kluczowych kroków, wyborów i decyzji, które należy podjąć.

Jeśli zajmujesz się planowaniem strategicznym po raz pierwszy, być może metoda Hoshin Kanri Lite będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Wiele organizacji rozpoczyna teraz wdrażanie swojej polityki tylko po to, aby w ciągu roku odkryć, że rzeczy nie działają zgodnie z planem, a HK jest trochę upierdliwe, ale Przywództwo, na wszystkich poziomach, ma trzy zadania, a Hoshin Kanri powinno być postrzegane jako dostosowanie do tych zadań. Jakie są to zadania?

  1. Wyznaczenie kierunku – dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć?
  2. Zapewnienie zasobów – ludzi, systemów, materiałów, maszyn.
  3. Codzienne zarządzanie wspierające realizację celów: genba, rozwój coachingu, KPI, doskonalenie procesów, a przede wszystkim doskonalenie nawyków.

Kluczem do udanej transformacji lean jest kultura. Jeśli kultura będzie niewłaściwa, skończy się na zarządzaniu lub kontrolowaniu przez cele.

Ustanowienie 7 kroków wymaga również zdrowej kultury andon, nemawashi z siostrzanym catchballem oraz dojrzałej i zdrowej kultury opartej na wartościach. Yokoten i Hansei. Wszystkie te i kilka innych zasad, polityk i narzędzi są potrzebne do zdrowej realizacji strategii, takiej jak mendoumi i właściwa komunikacja.

Najbardziej udane wdrożenie polityki osiąga się poprzez dojrzałą, angażującą i otwartą transformację lean polegającą na budowaniu kultury lean rozwiązywania problemów.

Czym Hoshin Kanri nie jest:
Arkuszem Excela z ładnie wypełnionymi, ale źle wykonanymi polami.
Mentalnością silosową, co oznacza, że jesteśmy jedną kulturą, ale w rzeczywistości istnieje niewielka zgodność między zespołami.
Ustalanie KPI, a następnie rzucanie się w wir realizacji celów.
To nie jest kolejne „zróbmy HK”, ponieważ jest to teraz modne i możemy zaprezentować się z najlepszymi.
Bez codziennego zarządzania i minimalnej roli zawodowej będziesz walczyć z HK.

Hoshin Kanri to strategia rozwoju na poziomie osobistym, zespołowym i organizacyjnym. Wymaga czasu, wielu PDCA i małych kroków zmierzających w tym samym kierunku. Wymaga wysiłku zespołowego na wszystkich poziomach.
Musimy nauczyć się wspólnie wiosłować w tym samym kierunku.

Jest to dostosowanie koncepcji dwóch kół tps. Doskonałość biznesowa poprzez rozwój ludzi pracujących nad rozwiązywaniem problemów we właściwym środowisku kulturowym.

Musi obejmować zbiorowy wysiłek w celu osiągnięcia wiodących wskaźników zaangażowania, samodzielności i umiejętności rozwiązywania problemów.

Dzięki temu uzyskasz ebita, wolumeny, jakość, dostawy, bezpieczeństwo, operacyjność i współczynnik jako wskaźniki opóźnione.

Fragment mojej książki ’Leading to Serve’.