Czerwiec 2020

Szanowni Państwo,

Instytut Lean Leadership Way Polska, ma przyjemność zaprosić na serię warsztatów organizowanych w ramach cyklu „Zarządzanie w czasach kryzysu”.

Cykl praktycznych warsztatów do rozwiązywania problemów, obniżenia kosztów, budowanie umiejętności pracowników dla firm z branżach produkcyjnych, logistycznych i handlowych ma umożliwić uczestnikom poznanie wybranych skutecznych rozwiązań w wybranych obszarach, dobrych praktyk i podzielenie się doświadczeniami. Dzięki temu uczestnicy zyskują możliwość zweryfikowania własnych działań i skorzystania z praktyk i rozwiązań zaimplementowanych przez innych. W wymianie wiedzy tkwi siła przechodzenia przez sytuacje kryzysowe.

By wziąć udział w warsztatach, nie musisz pracować w firmie, która pracuje według filozofii Toyoty, czy wdraża rozwiązania w obszarze lean. Będziemy odnosić się do pewnych narzędzi i rozwiązań, ale najistotniejsze będzie: praktyczne pokazanie jak podchodzić do rozwiązywania problemów, szukanie odpowiedzi czy podzielenie się rozwiązaniami przez uczestników. Nie chodzi nam o to, by uczyć narzędzi, ale by pokazać jak praktycznie można podejść do rozwiązywania problemów wdrażając nawet niewielkie zmiany i zainspirować się osiągnięciami innych.

Zorganizowaliśmy 5 warsztatów podzielonych na 3 obszary tematyczne działania każdej firmy: operacyjny, finansowy i w zakresie zarządzania zasobami pracowniczymi.

Uczestnictwo w warsztatach jest płatne.

Już od 15 czerwca 2020 r. rozpoczynamy  warsztatami o następującej tematyce:  


1. STRATEGIA W PRAKTYCE

Re-Sizing Biznesu – czyli skala biznesu szyta na miarę popytu po COVID-19

Jak dopasować skalę moich możliwości produkcyjnych do popytu na rynku!
Wyzwanie/problem 1: Skala biznesu jest uwarunkowana operacyjnie, zależna od sposobu zarządzania firmą i jej wewnętrznych działań, a nie od potrzeb rynku:
a. Brak optymalizacji wolumenów produkcyjnych.
b. Nadgodzinny na produkcji – dlaczego tak dużo i często?
c. Zmiany produkcyjne i ich wpływ na S&OP w zakładzie.

Wyzwanie/problem 2: Wyniki finansowe nie są optymalne i są obarczone różnymi procesami i decyzjami kierownictwa, które nie wnoszą wartości dodanej i są nieefektywne:
a. Koszty zmienne w stosunku do kosztów stałych.
b. Stany magazynowe w stosunku do kapitału obrotowego.
c. Czas realizacji zamówień w JIT (a czas taktu i przejścia).

Kod warsztatu: SP 1 – Kiedy: 15 czerwca 11:00 – 12:00

Bilety: https://app.evenea.pl/event/858772-1/


2. Re-sizing – czyli skala biznesu a zasoby pracownicze

Bardzo trudno jest rozstać się z pracownikiem i mamy wiele dylematów, które nas osobiście obciążają. Dobrze by było usłyszeć jakie są najlepsze praktyki w tym zakresie.
Wyzwanie/problem 1: Czy są jakieś rozwiązania jak to zrobić we właściwy sposób. Będziemy odnosili się do praktyk Toyoty takich jak:
a. Diagnoza zakładu: ilość i koszt pracowników w stosunku do przychodów.
b. Kogo wybieramy: matryce kompetencji pracowników, oraz
c. Jak wykorzystać najlepszych: wykorzystanie metody Kaizen/PAP.

Wyzwanie/problem 2: Bardzo trudno jest rozstać się z pracownikiem. Czy są jakieś porady jak to zrobić we właściwy sposób?.
a. Co znaczy troska o pracownika (Mendomi).
b. Jak firmy działające w filozofii Toyoty rozumieją szacunek do pracownika.
c. Jak utrzymywać relacje z pracownikiem.

Wyzwanie/Problem 3: A co ze mną, szefem, też przeżywam z wielkim trudem zaistniałą sytuację. Pokażemy przykłady jak podejść do trudnych spraw. Jak ze zrozumieniem i właściwie stosować zasady, jak być dobrym przywódcą w czasie kryzysu. Tutaj odniesiemy się do dwóch ważnych zasad:
a. Koniecznej autorefleksji lidera (Hansei)
b. Właściwej eskalacji problemu w organizacji (Andon).

Kod warsztatu: SP 2 – Kiedy: 19 czerwca 11:00 – 12:00

Bilety: https://app.evenea.pl/event/858772-3/


3. ZARZĄDZANIE FINANSAMI W PRAKTYCE

Zarządzanie kosztami pracowniczymi – 4 koszty pracownicze zabójcze dla Twojej firmy

Które z tych kosztów są aż tak uciążliwe? Omówimy pięć kategorii, a Ty sprawdź, czy któraś z nich dotyczy Ciebie.
Wyzwanie/problem 1: System premiowy.
Wszystkie systemy premiowe w pewnym momencie przestają działać efektywnie. Zastanowimy się co zrobić, aby nie popełniać tych samych błędów.
Wyzwanie/problem 2: Koszty nadgodzin
Opierając się na doświadczeniach z Toyoty, przedstawimy rozwiązania, jak oszczędzić na nadgodzinach, a jednocześnie zwiększyć wydajność zakładu.
Wyzwanie/problem 3: Koszty zwolnień lekarskich
W ramach najlepszych praktyk budowania umiejętności lidera (w/g filozofii Toyoty), pokażemy jak lider zespołu wpływa na „zdrowie” pracownika.
Wyzwanie/problem 4: Wysoka rotacja pracowników
Przeprowadziliśmy setki rozmów, analiz i wdrożyliśmy wiele rozwiązań w różnych firmach w Polsce, szukając przyczyny wysokiej rotacji pracowników. Wnioski są jednoznaczne. Jest wiele czynników a wszystko zaczyna się od procesu Onboardingu w firmie.
Wyzwanie/problem 5: Co należy zrobić z bieżącymi kosztami wynagrodzeń dla pracowników?
Tu przedstawimy rozwiązania do poszczególnych problemów omówionych powyżej opierając się na naszych doświadczeniach z Toyoty oraz wielu firm, w których rozwiązywaliśmy podobne problemy.

Kod warsztatu: ZF 1 – Kiedy: 22 czerwca 11:00 – 12:00

Bilety: https://app.evenea.pl/event/858772-4/


4. Jak zwiększyć zyskowność firmy na poziomie wyniku operacyjnego

Stosunkowo łatwo szuka się oszczędności i optymalizacji w czasach prosperity. Mamy pewien komfort i więcej warunków w jakich podejmujemy decyzje zależy od nas. Dużo trudniej jest identyfikować oszczędności w okresie kryzysu
W czasie warsztatu skoncentrujemy się na kosztach zmiennych.
Wyzwanie/Problem 1: Na jakiej podstawie firma ma przygotować ofertę dla klienta by wygrać kontrakt i jeszcze na tym zarobić.
Omówimy podstawowe składniki, które muszą być zawarte w modelu kalkulacyjnym, aby dział sprzedaży, produkcji i dyrektor finansowy mieli komfort, że nie finansują klienta przez błędne ofertowanie.
Wyzwanie/Problem 2: Jak zdefiniować Technologiczny Koszt Wytwarzania Produktu – TKW, a jednocześnie wykorzystać go na produkcji, w sprzedaży i przy optymalizacji kosztów.
Wyzwanie/Problem 3: Kto ma przygotować i kto ma udoskonalać procesy na produkcji w stosunku do TKW.

Kod warsztatu: ZF 2 – Kiedy: 26 czerwca 11:00 – 12:00

Bilety: https://app.evenea.pl/event/858772-5/


5. ZARZĄDZANIE W KRYZYSIE

Jak budować relacje i zaangażowanie pracowników operacyjny

W kryzysie, niezależnie od tego czy gwałtownie zmniejszamy, zmieniamy czy przestawiamy produkcję, napotykamy wyzwania problemy i zmagania ze strony kierowników i liderów na produkcji. Odnosząc się do Toyota Leadership Development Program dla liderów linii, zmian i zespołów, będziemy mówić o następujących wyzwaniach i problemach:
Wyzwanie/Problem 1: Jak uczyć się budować relacje z pracownikami od nowa, w inny sposób.
Wyzwanie/Problem 2: Ograniczenia w kontaktach międzyludzkich jakie narzuca aktualna sytuacja to nowe wyzwania dla nowych i „starych” pracowników.
Wyzwanie/Problem 3: Najłatwiej dotrzeć do pracowników biurowych, którzy mają dostęp do komputera, internetu etc. Jak to zrobić z pracownikiem z linii produkcyjnej? Szkoleń nie ma, maseczka na twarzy tłumi rozmowę, utrudnia oddychanie (np. parujące okulary) ‘jednym słowem wkurza’.
Będziemy odnosić się do kluczowych kompetencji i zasad w filozofii Toyoty, mianowicie;
a. Właściwego stosowanie narzędzia Andon połączonego z eskalacją problemu,
b. Hansei, czyli autorefleksji i umiejętności bycia liderem,
c. Zarządzania poprzez wizualizację w dobie Covid19.
d. Kluczowych filarów budowania zaufania z pracownikami.

Kod warsztatu: ZP 1 – Kiedy: 29 czerwca 11:00 – 12:00

Bilety: https://app.evenea.pl/event/858772-6/


Warsztaty mają charakter otwarty i dedykowane są pracownikom firm produkcyjnych, handlowych i logistycznych. SP1, SP2, ZF1 i ZF2 są dedykowane dla kadry zarządzającej oraz dyrektorów produkcji. Warsztat ZP1 jest dedykowany dla kierowników, liderów zespołów liniowych i zmian.
Wszystkie warsztaty mają praktyczny charakter. Każdy warsztat składa się z krótkiej części teoretycznej oraz części praktycznej w formie przykładów, dyskusji i dzielenia się wiedzą między uczestnikami.
Wszystkie warsztaty są prowadzone online w języku polskim, przez aplikację Zoom. Czas trwania warsztatów, około 50 minut do 1h. plus 10 min na końcu warsztatu dla tych którzy maja pytania.
Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona – decydować będzie kolejność dokonywanych zgłoszeń.

Bilety na warsztaty możecie Państwo już dziś zarezerwować poprzez stronę evenea.pl. Jeżeli pojawią się pytania, prosimy kierować je na adres: marketing@llw-institute.com lub korzystając z formularza kontaktu na stronie.

Jeżeli chcielibyście Państwo zgłosić swoje pytania do prowadzącego przed rozpoczęciem warsztatu lub uzyskać dodatkowe informacje, proszę o kontakt ze mną pod adresem: mark.forkun@llw-institutue.com
Do zobaczenia online.

Pozdrawiam,

Mark Forkun FCCA, MBA, MLLP4

Mark Forkun, Doradca Biznesowy, założyciel GNOSIS BUSINESS SOLUTIONS. Założyciel Lean Leadership Way Institute w Polsce, który jest częścią większej sieci łączącej byłych pracowników Toyoty.
Ukończył zarządzanie (MBA – Oksford), rachunkowość zarządczą (FCCA) oraz wdrażanie lean według metody Toyoty (Lean Leadership Master Practitioner).

W PWC (C&L) prowadził dział restrukturyzacji spółek i due diligence. W Allegro jako CFO i doradca inwestora giełdowego. Członek zarządu w wielu firmach z branży produkcyjnej, odzieżowej i logistycznej.
W Toyocie był odpowiedzialny za program pod nazwą „World Class Leadership Development Programme” w dziale Manufacturing Development Division dla ponad 4700 pracowników.
Ponad 300 firm zdecydowało się na wprowadzenie jego autorskich programów „Program Ciągłego Doskonalenia – PCD” oraz „Rachunkowość Lean”, w większości to firmy produkcyjne (produkcja liniowa/taśmowa i jednostkowa) oraz firmy logistyczne i handlowe.
Praktykuje metodę Yokoten, inaczej mówiąc, dzieli się najlepszymi praktykami tak, aby rozwijać innych i siebie. Autor ‘Przewodnika Managera. Vol.1’, popularny blogger w tematyce Przywództwo lean w Polsce. Publikuje na Linkedin, w portalach branżowych (leancenter.pl), YouTube

Najbardziej popularne linki do artykułów Marka Forkuna: